Podstawowe zasady wyboru kolorów we wnętrzu

Wnętrza · 25 czerwca 2022

Kolory przyciągają wzrok, zmieniają nastrój i podkreślają wybrane elementy w każdej przestrzeni. Mimo to, czy nie wydaje Ci się, że zwykle boimy się mocnych odcieni przy wyborze kolorystyki do naszych domów? Na szczęście możemy podpowiedzieć Ci jak w prosty sposób wprowadzać kolory do wnętrz i stworzyć wyważoną całość.

Znamy wszystkie tajemnice wprowadzania kolorów do wystroju, od wyboru odpowiedniego połączenia kolorów po pomysły na wykorzystanie palety barw w projektowaniu wnętrz. Podczas gdy istnieją ważne zasady, których należy przestrzegać, jedną z najzabawniejszych części dekorowania jest zabawa kolorem. Zacznijmy od podstaw wprowadzania kolorów tak, aby stworzyć spójną, ale żywą przestrzeń, która odzwierciedla Twoją indywidualność.

 

diddyeltouny (Instagram)

 

_instarior (Instagram)



Reguły kolorystyczne wystroju wnętrz: czy potrzebuję schematu kolorystycznego dla całego domu?


Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak i nie, w zależności od tego, jak wyobrażasz sobie swoją przestrzeń. Przedstawiając podstawowe zasady aranżacji wnętrz, pragniemy zachęcić Was do wykorzystania swojej kreatywności i poczucia stylu. Omówimy trzy najważniejsze zasady, o których warto pamiętać ucząc się, jak używać koła barw w aranżacji wnętrz.


Complementary scheme

1. Kolory, które się uzupełniają


Uzupełniające się kolory to zwykle dwa odcienie na kole barw, które są sobie przeciwstawne. Na początek trzy tradycyjne kombinacje kolorów: czerwony i zielony, żółty i fioletowy lub pomarańczowy i niebieski. Te zestawy kolorów są przeznaczone do stosowania jako akcenty, więc możesz dodać neutralne dla równowagi.


 

inma_deconordic (Instagram)


2. Reguła kolorów to 60-30-10


Zgodnie z tą zasadą barwa dominująca powinna stanowić 60% przestrzeni, barwa drugorzędna 30%, a barwa akcentująca 10%. Wystarczy z matematyką; oto jak zastosować tę zasadę:

  • 60% odzwierciedla ogólny kolor pomieszczenia - tło. Jest to kolor, którego użyjesz na większości ścian, a także dużych meblach, takich jak sofa i większych dekoracjach, takich jak dywan.

  • 30% to Twój drugi kolor, który dodaje głębi, jednocześnie pozwalając, aby główny odcień wyróżniał się. Zalecamy używanie tego koloru do mniej oczywistych mebli, takich jak krzesła i stoliki, a także zasłony.

  • Pozostałe 10% to kolor akcentujący. Wybór tego koloru daje najwięcej satysfakcji z nich wszystkich, ponieważ używa się go, aby nadać przestrzeni wyraźny efekt. Wykorzystaj ten kolor przy wyborze poduszek, narzut i innych ozdobnych przedmiotów. Ponadto będziesz mieć możliwość zmiany układu lub wymiany tych elementów w razie potrzeby, aby zachować świeżość wystroju.


 

raumhoch2 (Instagram)

 

zen_colors_home (Instagram)


3. Mieszanie chłodnych i ciepłych kolorów


Ciepłe kolory to czerwony, pomarańczowy, żółty i neutralne barwy, ponieważ przywodzą na myśl ciepło i jasności. Jeśli chcesz, aby kolorystyka Twojego salonu (i kuchni) jaśniała, a jednocześnie sprawiała przytulne wrażenie, to doskonałe wybory.

Z drugiej strony niebieskie, zielone, szare i fioletowe to zimne barwy, które są bardziej subtelne, a jednocześnie wprowadzają spokój w przestrzeni. W związku z tym zalecamy używanie ich w kolorystyce sypialni lub łazienki.

 

linterieuradvies (Instagram)


Jak wyposażyć dom za pomocą kolorowych schematów wnętrza


Niektóre z najważniejszych zasad projektowania wnętrz w Twoim domu są wymienione powyżej. Uważamy jednak, że zasady mają być łamane (sporadycznie) zwłaszcza, jeśli chodzi o dopasowywanie kolorów w aranżacji wnętrz. Podczas nauki dopasowywania kolorów w aranżacji wnętrz można wybrać kilka ścieżek:

  • Wybrać schemat kolorów i trzymać się go w całym domu, zmieniając tylko detale, bawiąc się różnymi odcieniami tej samej gamy kolorów. Na przykład chłodniejsze odcienie są odpowiednie do spokojnej sypialni i kącika do czytania, podczas gdy cieplejsze lepiej sprawdzają się w tętniącej życiem kuchni lub wokół centrum rozrywki. Zgodnie z psychologią kolorów, chłodne odcienie mają na nas uspokajający wpływ, pomagając nam relaksować się i odpoczywać. Z drugiej strony ciepłe kolory mają energetyzujący efekt, sprawiając, że czujemy się optymistycznie i żywiołowo.

  • Zachęcamy również do skorzystania ze wspaniałych neutralnych rozwiązań. W kolorystyce wnętrz Twojego domu czerń dodaje nieco (lub więcej) dramatu każdemu zakątkowi i podkreśla kluczowe elementy wystroju. Biel zawsze odświeży obszar i meble, nadając mu bardziej nowoczesny klimat. Szary i beżowy mogą być wykorzystane do stworzenia „pustego płótna” w wystroju lub do stonowania żywych elementów.

  • Możesz wybrać kolor Pantone roku 2022, piękny Very Peri, aby stworzyć przestrzeń z nowoczesnym duchem. Śmiały i kreatywny błękit z fioletowymi nutami jest zarówno inspirujący, jak i kojący, a jego dynamiczna obecność dodaje głębi. Jeśli ściana w kolorze Very Peri to dla Ciebie za dużo, proponujemy wprowadzenie tego koloru do wystroju w małych dawkach.

 

kleurhumeur (Instagram)


♥ Wskazówka: korzystanie z książek, pamiątek i zdjęć rodzinnych, aby wprowadzić plamy kolorów do pokoju jest najprostszym sposobem. Rośliny i świeże kwiaty są również niezbędne w przytulnym i żywym wystroju.