Jak kupić stołek barowy – przydatne wskazówki

W ostatnich latach byliśmy świadkami wielkiego powrotu barów kuchennych we wnętrzach. Mogą przybrać formę wyspy, lady lub tradycyjnego baru. Ich popularność rosła wzmocniona tym, jak bardzo domowy bar pasuje do naszego obecnego stylu życia. To miejsce o dużej wszechstronności, niezależnie od sytuacji. Zjedz przy nim szybkie śniadanie, pracuj w domu lub pomóż dzieciom w odrabianiu lekcji.

Ale jak dobrać stołek barowy do kuchni? Idealne hokery muszą być wygodne, pasować do stylu Twojego wnętrza i być łatwe w użytkowaniu przez dzieci. Ze względu na swoją konstrukcję stają się centralnym punktem Twojej jadalni. Przeczytaj nasz poradnik, jak wybrać odpowiednie krzesła barowe  i znaleźć idealne rozwiązanie dla swojego domu.

 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołków barowych

W przeciwieństwie do krzeseł i stołów do jadalni o standardowych wymiarach, stołki barowe i lady mają różne wysokości i wymiary. Tak więc, aby dokonać najlepszego wyboru, zacznij od prawidłowych pomiarów. Aby zrozumieć, jaką wysokość powinny mieć hokery, przyjrzyjmy się najpopularniejszym siedziskom barowym:

  • Stołki barowe– o standardowej wysokości od 60 do 66 cm
  • Krzesła barowe– zgodnie ze standardowymi wymiarami mają od 71 do 83 cm
  • Wysokie hokery – super wysokie krzesła, które osiągają wysokość od 86 do 101 cm.

Krzesła barowe mają różne wysokości, co z pewnością wpływa na komfort siedzenia. Dlatego wcześniej zmierz bar, blat lub wyspę. Stołek barowy ma odpowiednią funkcjonalność w połączeniu z blatem o wysokości 90 cm. Jeśli chcesz stworzyć autentyczny bar w domu, wybierz krzesła barowe i połącz je z wyspą o wysokości od 104 do 110 cm. Możesz również wybrać bardzo wysokie krzesła barowe do imponującego blatu o wysokości do 111-119 cm.

Zastanów się, w jaki sposób planujesz używać swojego baru domowego, aby dowiedzieć się, jak wysokie powinny być siedziska barowe do kontuaru, który posiadasz. Najprostszą zasadą do zapamiętania przy wyborze odpowiedniej wysokości stołków barowych jest zachowanie średniej odległości 25-30 cm od siedziska krzesła do dolnej części blatu. 

 

Jaki styl krzeseł barowych pasuje do Twojego domu?

Dostępne są w różne rodzaje hokerów. Pomyślmy teraz o wygodzie. W zależności od rodzaju krzesła, które wybierzesz, uzyskasz inny komfort siedzenia.

Hokery bez oparcia są idealne do mniejszych pomieszczeń, ponieważ można je łatwo schować pod blatem. Chociaż jest to jeden z najpopularniejszych wyborów, stołek bez oparcia może być nieco niewygodny podczas siedzenia przez dłuższy czas.

Hokery obrotowe są świetną alternatywą dla ciężkich krzeseł barowych, pozwalając na bardzo wygodną funkcjonalność. Dodatkowo obrotowe krzesła barowe z pewnością ochronią Twoje podłogi przed ciągłym przesuwaniem zwykłych stołków.

Aby dodać odrobinę stylu i komfortu, wybierz krzesła barowe z podłokietnikami. Są idealne na długi lunch, zwłaszcza gdy masz dzieci. Zrób krok dalej i wybierz tapicerowane hokery, jeśli elegancja jest tym, czego szukasz.

Szczegóły, które mają znaczenie przy poszukiwaniu idealnych krzeseł barowych

Wybór odpowiedniej wysokości nowych krzeseł barowych jest bardzo ważny, ale innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest liczba potrzebnych stołków. Aby dowiedzieć się, ile krzeseł barowych potrzebujesz, pomyśl o liczbie osób, które chcesz pomieścić przy blacie.

Następnie spójrz na swój bar lub wyspę. Od jego długości zależy, ile krzeseł barowych zmieścisz. Aby osoby dorosłe mogły wygodnie siedzieć obok siebie, musisz zapewnić dużo miejsca wokół krzesła. Upewnij się, że odległość między środkiem jednego stołka a środkiem stołka obok niego wynosi od 66 do 76 cm. 

 

Materiały

Po podjęciu decyzji o rodzaju krzesła barowego, czas na wybór materiału. W zależności od preferowanego stylu niektóre materiały mogą być lepiej dopasowane niż inne. Metalowe taborety są super nowoczesne i świetnie pasują do stylu industrialnego lub nowoczesnego. Drewniane krzesła barowe sprawiają wrażenie przytulniejszych i są łatwiejsze w stylizacji, a ponadto pasują do każdego wystroju. Doskonałym wyborem są również rattanowe i wiklinowe hokery. Lekkie i praktyczne, dodadzą stylu boho do Twojej jadalni.

 

Styl i kolor

Być może zastanawiasz się, czy Twoje stołki barowe pasują do krzeseł w jadalni? Nie ma żadnej zasady, liczy się tylko Twój styl. Mieszaj i dopasowuj, aby uzyskać oryginalny wystrój, którym będziesz cieszyć się każdego dnia. Pamiętaj tylko, że Twoje stołki barowe i krzesła do jadalni powinny mieć pewne cechy wspólne.

To samo dotyczy koloru krzeseł barowych. W zależności od tapicerki możesz wykazać się kreatywnością i zdecydować się na skórę ekologiczną lub różne tkaniny, w kolorach pasujących do wystroju Twojego wnętrza. Rozjaśnij swoje miejsce neutralnymi barwami, używając mocniejszych odcieni w pozostałej części kuchni. Możesz stworzyć stymulujący wizualnie wygląd, łącząc drewniane lub rattanowe stołki z kolorowymi.

Mając to wszystko na uwadze, tylko jedno kliknięcie dzieli Cię od znalezienia idealnego stołka barowego. Aby znaleźć więcej inspiracji, spójrz na nasze ulubione krzesła barowe poniżej.