Jak wybrać stół do jadalni

Stół jadalniany jest sercem salonu, a jego zakup lub wymiana wymaga Twojej całkowitej uwagi. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać stół do jadalni, powinieneś pomyśleć o jego przeznaczeniu.

W jadalni zawsze dzieje się magia - miłe posiłki w gronie rodziny, miejsce do pracy, planowania kolejnych wakacji czy spotkań ze znajomymi. Funkcjonalność jest niezbędna przy wyborze kształtu stołu, aby zapewnić wygodę użytkowania na długie lata.

Stół do jadalni może być dużą inwestycją. W naszym przewodniku znajdziesz więcej informacji o tym, jak wybrać materiał, z którego wykonano stół. Aby upewnić się, że pasuje do Twojego stylu, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi wyboru koloru stołu.

 

Odpowiedni rozmiar

Rozmiar jest kluczowy, gdy zastanawiasz się nad tym, jak wybrać odpowiedni stół do jadalni. Zwróć uwagę na to, co ma do zaoferowania Twoja jadalnia, aby stworzyć zrównoważoną przestrzeń. Masywny stół może sprawić, że Twoja jadalnia będzie wyglądać na zatłoczoną, a zbyt mały nie będzie praktyczny.

Aby wiedzieć, jak wybrać rozmiar stołu, musisz zrozumieć układ swojej przestrzeni. Upewnij się, że stół pasuje do Twojej jadalni, zostawiając miejsce na poruszanie się po niej. Standardem jest 100 cm wokół każdego miejsca siedzącego, co pozwoli Ci stworzyć praktyczny wystrój. Przejrzyj poniższy przewodnik po wymiarach, aby znaleźć stół dla siebie, okrągły lub prostokątny:

  • Stół o średnicy 120 cm pomieści 4 osoby 
  • Stół o średnicy 150 cm lub 180 cm jest idealna dla 6 osób
  • Stół o średnicy 240 cm zapewni dużo miejsca dla 8 osób

Zalecamy poświęcenie czasu na wyobrażenie sobie wymarzonego stołu zintegrowanego z Twoją przestrzenią. Użyj taśmy malarskiej lub innych elementów, aby wyobrazić sobie przestrzeń zajmowaną przez zestaw mebli do jadalni. Zobacz, jak to wygląda pod względem wymiarów i zmierz wszystko dokładnie. Jeśli masz do czynienia z ograniczoną przestrzenią, rozważ wybór mniejszego, ale rozkładanego mebla. Jego kształt jest również ważny, więc zastanówmy się, jaki kształt stołu jest najlepszy do niewielkiej przestrzeni. 

 

Jak wybrać kształt stołu do jadalni

Większość z nas zastanawia się, który stół do jadalni jest lepszy, okrągły czy prostokątny? Kształt jest istotny z estetycznego punktu widzenia, ale określa również komfort, jaki otrzymujesz. Należy pamiętać, że odpowiedni stół musi zapewniać od 55 do 60 cm miejsca dla każdej siedzącej przy nim osoby. Jeśli Twój stół powinien normalnie pomieścić 3 osoby, ale od czasu do czasu będziesz chciał posadzić przy nim więcej gości, nadaj priorytet codziennemu komfortowi.

Okrągły lub owalny stół tworzy bardziej intymną atmosferę i świetnie nadaje się na małe spotkania. Ponadto doskonale pasuje do mniejszej przestrzeni, zapewniając lekką i przestronną jadalnię. Aby zwiększyć funkcjonalność, wybierz taki, który można rozłożyć.

Nie bez powodu najpopularniejsze są prostokątne lub kwadratowe stoły do jadalni. Najlepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach, oferując więcej miejsca i łatwo stając się centralnym punktem. Odważne kroki działają na Twoją korzyść, gdy chcesz uzyskać imponujący wygląd jadalni. 

 

Stoły i krzesła do jadalni

Jeśli chodzi o wybór stołu i krzeseł, masz dwie możliwości:

  • Kup zestawy do jadalni - krzesła pasujące do Twojego stołu, dobrane do niego stylem i rozmiarem. Zapewni to idealną równowagę i prawidłową pozycję siedzącą.
  • Bądź kreatywny: mieszaj i łącz! Dobranie do stołu krzeseł w innym stylu stworzy niepowtarzalny wygląd.

Aby rozwiązać problem związany z tym, jakie krzesła pasują do stołu, zacznij od upewnienia się, że między blatem a siedziskiem znajduje się co najmniej 30 cm. Dzięki temu krzesła zmieszczą się pod stołem, gdy nie będą używane. Ponadto pamiętaj, że każda osoba siedząca potrzebuje 60 cm przestrzeni dla siebie. Zastanawiając się, ile krzeseł zmieści się przy moim stole w jadalni, skorzystaj z tej metody, aby znaleźć właściwą odpowiedź.

Polecamy ustawienie ławki do stołów prostokątnych, ale także owalnych. Sprawi, że pokój wyda się bardziej przestronny i zapewni więcej miejsca do siedzenia. Ławki do jadalni są obecnie bardzo popularne i mogą stanowić uzupełnienie wielu stylów - od nowoczesnego po tradycyjny, minimalistyczny lub boho.

 

Szczegóły, o których należy pamiętać

Chcąc dokonać mądrej inwestycji w ponadczasowy stół do jadalni, należy wziąć pod uwagę kilka innych rzeczy. Rozkładany stół do jadalni to zawsze świetny wybór, jeśli masz do czynienia z ograniczoną przestrzenią. Dotyczy to zarówno okrągłych, jak i prostokątnych kształtów i stanowi doskonałe rozwiązanie na okazjonalne spotkania. Wystarczy zwrócić uwagę na grubość blatu - około 2,5 cm - przy wyborze krzeseł.

Zwróć uwagę na materiał użyty do budowy nowego stołu do jadalni. Wybierz trwałe materiały, takie jak drewno lub drewno z odzysku. Marmur lub sztuczny marmur to świetna opcja na stół jadalniany odporny na zarysowania. Szklany stół to nasz ulubiony wybór, jeśli chcesz rozświetlić przestrzeń w ciemniejszym pomieszczeniu. Nie wahaj się poeksperymentować z metalem - połączenie metalu i drewna lub po prostu sam metal może stanowić kreatywną podstawę dla Twojej przestrzeni jadalnianej.

Podpory stołów również wpływają na ilość wygodnego miejsca, jaką otrzymujesz siedząc. Cokół będzie lepszy do okrągłego lub kwadratowego stołu, zapewniając więcej miejsca na nogi. Wybierz cieńsze nogi do średniej wielkości prostokątnego stołu, a z kozłów korzystaj tylko wtedy, gdy masz miejsce na duży stół.

Chociaż znalezienie idealnego stołu do jadalni zajmuje trochę czasu, zajrzyj do naszego przewodnika i dowiedz się, jak wybrać mebel, który idealnie pasuje do Twojego stylu życia.