Jak wybrać szafkę? Porady jak upolować idealne znalezisko

Prawie skończyłeś urządzać swój dom, ale czujesz, że brakuje w nim modnych rozwiązań do przechowywania? Istnieje kilka opcji do wyboru, gdy szukasz praktycznego mebla do jadalni, kuchni lub przedpokoju.

W porządku, jeśli nie wiesz jaka jest różnica między konsolą a komodą. Nasz poradnik dotyczący wyboru najlepszej szafki służy Ci pomocą.

Dzisiaj użyjemy kilku terminów na określenie podobnych do siebie mebli, takich jak kredens i komoda. To, czego szukasz, to mebel z miejscem do przechowywania, który uzupełni Twoje wnętrze. Aby uświadomić sobie, jak wybrać najlepszą szafkę, musisz zacząć od określenia swoich potrzeb:

  • W jakim pomieszczeniu chcesz ją ustawić
  • Jakie będzie jej przeznaczenie
  • Jaki styl preferujesz
  • Jaki rozmiar, materiał i kolor będzie pasował do reszty wystroju

 

Która szafka jest dla mnie odpowiednia?

Proces wyboru szafki nie powinien być trudny. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi wszystkimi różnorodnymi meblami. Komody są zwykle używane w sypialni, jako miejsce do przechowywania z szufladami. Tę samą rolę mogą pełnić szafki, ale najlepiej sprawdzają się w mniejszych przestrzeniach, takich jak wąski korytarz. Cokolwiek wybierzesz, wykorzystaj ich blaty do celów dekoracyjnych.

Kredensy wprowadzają bardziej romantyczną atmosferę. Są często używane w domowym biurze. Bufety są bardziej obszerne i lepiej nadają się do kuchni czy jadalni, natomiast konsole z powodzeniem zastępują szafkę pod TV. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym możliwościom.

Wskazówki dotyczące wyboru idealnego kredensu

Niezależnie od preferowanej nazwy, zastanawiając się nad wyborem szafki, najpierw musimy przyjrzeć się wymiarom dostępnej przestrzeni. Zdecyduj o przeznaczeniu mebla i pomieszczeniu, w którym chcesz go umieścić. Następnie zastanów się nad układem pokoju i resztą sprzętów. Jeśli potrzebujesz go do swojej jadalni, zwróć uwagę na wymiary zestawu jadalnianego. Pamiętaj, aby ustawić mebel co najmniej 60 cm od innych elementów, aby umożliwić otwarcie drzwi i szuflad.

Ale jaka jest odpowiednia wysokość szafki? Komody zwykle nie mają nóżek lub mają krótkie nóżki, aby zapewnić więcej miejsca do przechowywania. Pod względem wysokości kredens ma często od 70 do 90 cm wysokości. Jest to ważny aspekt, ponieważ ta wysokość pozwala na idealne ustawienie naczyń do serwowania jedzenia na przyjęciu w formie bufetu. Idealny do przechowywania przedmiotów w jadalni kredens powinien pasować do wysokości stołu, aby uzyskać zrównoważoną kompozycję.

Ponieważ na rynku istnieje nieskończona oferta szafek, weź pod uwagę również ich długość. W przypadku przestronnych korytarzy lub jadalni możesz wybrać jedną z trzema przegrodami w rzędzie o długości na przykład 145 cm. Mniejsza sypialnia bez problemu pomieści długią na 60 cm szafkę z podwójnymi szufladami.

 

Materiał, kolor i styl Twojej idealnej szafki

Szafka to niesamowity mebel, który można znaleźć w nieskończonych kształtów, kolorów i stylach. Możesz dostosować ją do każdego pomieszczenia i wykorzystać swoją do przechowywania zabawek dla dzieci, ukrycia elektroniki lub ekspozycji książek i czasopism. Ogromna wszechstronność jest również reprezentowana przez szeroką gamę wzorów.

Kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni styl bufetu lub kredensu! Zacznij od zwrócenia uwagi na swoje preferencje. Polecamy kredensy z drzwiczkami do ukrycia zastawy stołowej w jadalni, ale szklanymi drzwiczkami do tradycyjnej kuchni. Szuflady to zawsze plus, a kredensy z półkami mogą poprawić estetykę pomieszczenia.

Niektórzy pytają, czy mogą postawić komodę w salonie. Odpowiedź brzmi: tak, użyj jej jako konsoli pod TV, zintegruj ją ze swoim obszarem rozrywki lub zamień w mini bar. Podążaj za swoją kreatywnością i ciesz się dekoracyjnym przeznaczeniem swojego nowego nabytku.

Nie zapomnij o materiałach! Zdecyduj się na masywny, drewniany bufet, który pasuje do Twojej tradycyjnej kuchni. Poszukaj czystych linii i połączenia drewna i metalu lub szkła w swojej minimalistycznej jadalni. Kredensy z drewna z recyklingu są idealne do każdego stylu, oferując trwałość i ponadczasowy klimat. Kredensy w stylu vintage skradną scenę w każdym pomieszczeniu, szczególnie w połączeniu z artystycznym wystrojem.

Jeśli nie masz jeszcze wybranego schematu kolorów, zalecamy luźne podejście. Wybierz malowany kredens w kontrastowym kolorze, uroczy mebel naprawdę będzie się wyróżniał. Aby uzyskać bardziej romantyczną atmosferę, pastelowe kolory są zawsze właściwym wyborem. Ciemny kredens to odważne posunięcie, a biały to elegancki dodatek do Twojej sypialni.

Przy tak wielu opcjach wybór kredensu może wydawać się trudny. Ale dzięki temu masz nieograniczone pole do zabawy! Pamiętaj, że musi być solidny, trwały, ale także modny. Podążaj za naszym poradnikiem i zobacz wybrane przez nas typy poniżej, aby znaleźć idealną szafkę dla siebie.