Jak wybrać idealne krzesła do jadalni?

Każdy zakątek Twojego domu jest ważny. Twoje wnętrze jest wyrazem tego, kim jesteś i powinno oferować maksymalny komfort i przytulną atmosferę.

Twoja jadalnia jest szczególnie ważna, podobnie jak krzesła wokół stołu. To tutaj dzielisz się posiłkami z najbliższymi, organizujesz kolacje czy leniwe śniadania w weekendy. Dlatego krzesła do jadalni  powinny być wygodne i stylowe. Mając to na uwadze, w tym przewodniku zakupowym przedstawimy niezbędne wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie krzesła do jadalni.

 

Nie bój się mieszać i łączyć

Najłatwiejszym sposobem na stworzenie miejsca do spożywania posiłków jest zakup zestawu do jadalni. To rozwiązuje wszystkie problemy, ale przede wszystkim odpowiada na pytanie „jak dopasować stół do jadalni i krzeseł”. Nie jest to jednak jedyny sposób. Twój stół w jadalni niekoniecznie musi pasować do siedzisk. Wręcz przeciwnie, masz pełną swobodę, aby wprowadzić swoją wyjątkowość do wystroju jadalni, kupując krzesła osobno. Nie wahaj się i improwizuj z różnymi rodzajami krzeseł dobierając je do swojego stołu.

Czy wszystkie krzesła do jadalni powinny do siebie pasować? Jedyną zasadą, której musisz przestrzegać, gdy martwisz się o stworzenie zrównoważonego wystroju jadalni, jest zachowanie wspólnego elementu, który ujednolica wygląd. Możesz wybrać super wygodne krzesła do jadalni z podłokietnikami i połączyć je z ławkami, stołkami lub krzesłami bocznymi. Dodatkowo Twoje krzesła nie muszą być częścią zestawu. Kombinacje krzeseł drewnianych lub rattanowych z krzesłami tapicerowanymi mogą wnieść ciepło do Twojego wnętrza.

Wybierz odpowiednie wymiary swoich krzeseł do jadalni

Jeśli chodzi o styl, możesz wykorzystać swoją kreatywność i wyjątkową osobowość, aby stworzyć idealną jadalnię. Pamiętanie o wygodzie jest pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem krzeseł do jadalni. Standardowe wymiary krzesła do jadalni powinny ściśle odpowiadać rozmiarom stołu. Zwykle wysokość siedziska krzesła do jadalni wynosi około 45 cm, podczas gdy standardowa wysokość stołu sięga 76-77 cm. Jeśli masz do czynienia ze stołem lub krzesłami wykonanymi na zamówienie, pamiętaj o pozostawieniu 30 cm od siedziska krzesła do blatu. Zapewnia to dużo miejsca na kolana.

Kolejnym istotnym wymiarem, o którym należy pamiętać, jest wysokość podłokietników. Krzesła do jadalni z podłokietnikami powinny mieć zwykle około 18 cm, od podłokietnika do blatu. Są znacznie masywniejsze, więc powinny zmieścić się pod stołem, aby zaoszczędzić miejsce, gdy nie są używane.

Następną rzeczą do rozważenia jest szerokość krzesła. Standardowy wymiar waha się od 45 do 50 cm. By prawidłowo ocenić, ile krzeseł można zmieścić wokół stołu, należy pozostawić do 15 cm odstępu między krzesłami, zapewniając swobodę w trakcie poruszania łokciami. W ten sposób każdy może wygodnie usiąść przy stole, a Twoja jadalnia wygląda przytulnie i przestronnie jednocześnie. Gdy mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią, dodanie kilku stołków lub ławki jadalnej może rozwiązać Twój problem. Kolejną zaletą są nieskończone możliwości stylizacji, które otrzymujesz, decydując się na ich mieszanie i dopasowywanie.

 

Wszyscy kochamy dobrze wyglądające krzesła

Przejdźmy teraz do części rozrywkowej– wyboru idealnych krzeseł do jadalni na podstawie ich wyglądu. Znalezienie odpowiednich krzeseł może być przytłaczające ze względu na dużą ofertę. Nie ma powodu do paniki, wystarczy podzielić je pod względem:

  • Materiału użytego do wykonania krzeseł
  • Koloru krzeseł, który będzie pasował do Twojego wystroju
  • Stylu odpowiadającemu Twojemu wnętrzu

Krzesła do jadalni są wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze z nich to drewno, metal lub tkaniny. Drewniane krzesła do jadalni są wygodne i trwałe, pasują do klasycznego wzornictwa i świetnie współgrają z nowoczesnym wykończeniem. Najlepsze w nich jest przytulna atmosfera, jaką wnoszą do jadalni.

Metalowe krzesła można łączyć z wieloma stylami – od industrialnego po romantyczną atmosferę inspirowaną Francją. Są ponadczasowe i bardzo łatwe w czyszczeniu, a czasami mogą być również używane na zewnątrz.

Zgodnie z oczekiwaniami, tapicerowane krzesła do jadalni to definicja komfortu. Dzięki największej różnorodności tapicerek można je dopasować do każdego możliwego wystroju jadalni.

Jeśli chodzi o kolor, baw się różnymi tkaninami i materiałami i zobacz, które wzory pasują do stworzonego przez Ciebie wnętrza. Zawsze możesz wybrać neutralne barwy i dodać odważne odcienie lub wzory.

Jak wspomniano wcześniej, krzesła do jadalni nie muszą do siebie pasować. Zalecamy ocenić ogólną atmosferę jadalni i spróbować mieszać krzesła w różnych stylach. Aby uzyskać więcej inspiracji, spójrz na nasze ulubione wybory do jadalni pokazane poniżej.