Wybór stolika kawowego: jak znaleźć ten idealny?

Projektując salon, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych punktów. Na przykład sofa, która zapewni Ci cały potrzebny komfort, fotel na relaksujące chwile i świetny telewizor. Ważny jest też modny dywan, który spaja wszystkie elementy. Często niedocenionym meblem jest stolik kawowy. Jak więc wybrać najlepszy stolik kawowy?

Twój stolik przed kanapę to mebel, który łączy elementy w salonie. Mebel ten może być jednocześnie stylowy i użyteczny. To na nim położysz kawę, ulubioną książkę, pilota do telewizora i telefon, a czasami zapewni nawet wygodę podczas kolacji jedzonej przed telewizorem.

Potrzebujesz nowego stolika kawowego? Zalecamy zapoznanie się z naszym poradnikiem, jak kupić stolik kawowy. Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o dokonaniu idealnego wyboru! 

 

Upewnij się, że ma odpowiednie wymiary

Każdy zakup mebli zaczyna się od pomiarów. Ponieważ stoliki kawowe to druga połowa Twojej sofy lub foteli, ich wymiary muszą się zgadzać. Standardowo stolik kawowy musi być tej samej wysokości co sofa lub do 5 cm niższy od siedziska. Do wyższych sof pasują wyższe stoliki kawowe, zwłaszcza w przypadku bogatego życia towarzyskiego. Takie ustawienie zapewni większy komfort umieszczania napojów na stoliku kawowym.

Gdy zastanawiasz się nad tym, jaki rozmiar stolika kawowego warto wybrać, jego wysokość nie jest jedynym wymiarem, który należy wziąć pod uwagę. Jak wspomniano wcześniej, stolik kawowy musi pasować do Twojej sofy, zwłaszcza pod względem długości. W zależności od wielkości sofy stolik powinien mieć 2/3 jej długości. W ten sposób zapewnisz sobie praktyczne wykorzystanie stolika kawowego z każdej strony siedziska.

Zwróć uwagę, aby zostawić wokół niego wystarczająco dużo miejsca. Standardowe wymiary pozwalające na stworzenie wygodnej przestrzeni do poruszania się wymagają od 30 do 45 cm między sofą a stolikiem. Jednocześnie, jeśli masz szafkę pod telewizor naprzeciw stolika kawowego, musisz wziąć pod uwagę odległość między nimi wynoszącą od 60 do 76 cm. Takie rozmieszczenie zapewni wystarczająco dużo miejsca dla użytkowników i pozwoli stworzyć przestronną a jednocześnie kompaktową przestrzeń.

Pomiar układu mebli, który już masz, jest bardzo ważny dla znalezienia idealnego stolika kawowego. Równie ważny jest kształt mebla, ponieważ różne kształty różnią się wyglądem i wrażeniem jakie robią. 

 

Jaki kształt stolika kawowego będzie dla Ciebie idealny?

To zależy od tego, jak wygląda reszta Twojego wnętrza. Na przykład, jeśli masz dzieci, zaleca się wybór okrągłych lub owalnych stolików kawowych. Są bezpieczniejsze dla najmłodszych, ale też wyglądają niesamowicie, tworząc przy tym coś w rodzaju przytulności, której nie zapewnią stoliki prostokątne. Okrągłe i kwadratowe stoliki idealnie wpasowują się w mniejsze pomieszczenie, dając iluzję głębi.

Jeśli szukasz stolika kawowego pasującego do salonu, z którego korzystają tylko dorośli, możesz bawić się różnymi kształtami i stylami. Prostokątne i owalne stoliki kawowe to właściwy wybór do większych pomieszczeń i ustawień. Dodaj jeden duży prostokątny stolik przed imponującą sofą lub pobaw się zestawem 2 lub 3 stolików, aby uzyskać lepszy efekt wizualny. 

Materiał i styl

Duży wybór stolików kawowych może sprawić, że poczujesz się zagubiony przy poszukiwaniu tego idealnego. Drewno jest nadal jednym z najpopularniejszych wyborów wśród stolików kawowych, ponieważ jest materiałem ponadczasowym. Istnieje wiele szczegółów, które sprawiają, że Twój zakup jest wyjątkowy. Wybierz klasyczny mahoń, aby uzyskać bardziej tradycyjny wystrój wnętrza lub stolik kawowy z drewna mango lub tekowego, aby stworzyć wnętrze z artystyczną duszą. Jeśli lubisz drewniane rękodzieło, wybierz przedmioty vintage lub stoły wykonane z drewna z odzysku.

Jeśli decydujesz się na nowoczesne lub industrialne wnętrze, opcji jest mnóstwo. Szkło, metal, włókno szklane lub marmur. Materiały te doskonale prezentują się na stolikach kawowych i pozwalają na kreatywne ustawienie. Pamiętaj jednak, że szklane stoliki kawowe lub metalowe z ostrymi narożnikami są mniej bezpieczne, gdy bawią się wokół nich dzieci. Jeśli masz zwierzęta, poszukaj stołu o łatwej do czyszczenia powierzchni.

Potem jest skóra, aksamit, a nawet jedwab. Tak, możesz mieć aksamitny stolik kawowy, ponieważ te cenne tkaniny mogą zmienić zwykły stół w centralny punkt Twojego salonu. W zależności od projektu takie stoły pasują do różnych stylów, od retro i boho, po nowoczesne. Dodatkowo mogą wprowadzić do pokoju eklektyczny nastrój, tak popularny w dzisiejszych czasach.

Aby wybrać odpowiedni kolor stolika kawowego, spójrz na swoje wnętrze. Możesz eksperymentować z różnymi odcieniami, aby podkreślić zalety pomieszczenia. Szklane i marmurowe stoliki kawowe to ogromny atut w ciemniejszych pomieszczeniach czy wnętrzu w skandynawskim stylu. Naturalne odcienie sprawdzają się w każdej możliwej kombinacji, a ciemne tony pasują do stylu klasycznego lub retro. 

 

Funkcjonalność Twojego stolika kawowego

Pamiętaj, że idealny stolik kawowy jest nie tylko wspaniały, ale także praktyczny. Wypróbuj na przykład taki z wbudowaną opcją przechowywania. Niektóre z nich mają półki i szuflady, przydatne do trzymania pilotów i innych rzeczy, które chcesz mieć pod ręką, będąc w części wypoczynkowej. Inne stoliki kawowe mają kółka, dzięki czemu można je łatwo przesuwać. Teraz, gdy już wiesz, jak wybrać idealny stolik kawowy, zapoznaj się z naszymi najlepszymi propozycjami poniżej.