outdoor furniture material guide

Jak wybrać najlepszy materiał na meble ogrodowe

Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie mebli ogrodowych? Jeśli chcesz zaprojektować przestrzeń, która roztacza domowy urok ważny jest styl, ponieważ odzwierciedla aspekty Twojej osobowości. Komfort jest również kluczowy, podobnie jak trwałość każdego mebla. Materiał z którego wykonano meble ogrodowe jest jednak cechą, która łączy wszystkie te czynniki razem.

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy materiał na meble ogrodowe, zalecamy przyjrzenie się wielu czynnikom, w tym pogodzie, utrzymaniu w czystości i dbaniu o nie oraz przystępności cenowej. Musisz pomyśleć o najlepszym materiale do wykonania mebli ogrodowych, który jest odporny na wodę i wytrzymały bez względu na to, gdzie go umieścisz.

Możemy podzielić wszystkie elementy wystroju wymagane do stworzenia uniwersalnej przestrzeni zewnętrznej na dwie kategorie: meble i akcesoria. Głównymi meblami, których potrzebujesz są stoły, krzesła (lub komplety ogrodowe), sofy ogrodowe lub leżaki ogrodowe oraz akcesoria, takie jak parasole ogrodowe, poduszki lub meble do przechowywania

 

Odporne na warunki atmosferyczne meble ogrodowe: przewodnik jak znaleźć najlepszy materiał

Sezon po sezonie, odporne na warunki atmosferyczne meble ogrodowe zachowują swój wygląd i wytrzymałość. Będziesz potrzebować wodoodpornych mebli ogrodowych, jeśli mieszkasz w miejscu o dużej wilgotności, na przykład z dużą ilością deszczu. To dlatego, że wilgotne otoczenie może spowodować, że meble drewniane będą gnić i butwieć. Jest to poważny problem, który nie tylko niszczy Twoje ulubione meble ogrodowe, ale również stwarza zagrożenie dla zdrowia. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której utrzymuje się duża wilgotność i nadal chcesz mieć meble drewniane, dobrym rozwiązaniem może być wybór mebli ogrodowych z impregnowanego drewna.

W zależności od materiału, z którego wykonano meble ogrodowe, wilgoć może również powodować rdzę i korozję, a także wypaczenie (zmianę kształtu) mebli. Na przykład stal malowana proszkowo jest materiałem odpornym na wysoką wilgotność. 

Jeśli nie masz pewności, jakie meble ogrodowe kupić, ponieważ mieszkasz w gorącym klimacie, wybierz meble ogrodowe odporne na promieniowanie UV i każdą pogodę. Ekspozycja na słońce przez dłuższy czas może spowodować blaknięcie, pękanie lub łamanie się mebli. Meble z syntetycznego rattanu są najlepszym rozwiązaniem aby uniknąć takiego scenariusza, ponieważ są jedną z najlepszych opcji do wykonania mebli tarasowych na każde warunki pogodowe. 

Niektóre materiały z drugiej strony, mogą wytrzymać działanie słońca, ale są niewygodne z powodu nagrzewającej się powierzchni (jak meble metalowe). Jeśli nie chcesz dotykać mebli z gorącego metalu w letnie upały, lepiej będzie, jeśli na tarasie będą stały meble wykonane z drewna liściastego. Nie zapominajmy o wietrznej pogodzie; upewnij się, że meble ogrodowe w każdych warunkach atmosferycznych są wystarczająco ciężkie, aby wytrzymać działanie sił natury, jednocześnie zachowując stabilność.

 

Jakie meble ogrodowe są najtrwalsze?

Metal jest bez wątpienia najtrwalszym materiałem do wykonania mebli tarasowych. Ze względu na swoją wytrzymałość może znieść większość warunków i jest wykorzystywany do tworzenia innowacyjnych projektów mebli. Metal można również łatwo łączyć z innymi materiałami (takimi jak drewno lub szkło), aby stworzyć elegancki efekt. 

Drewno to kolejna świetna opcja do budowy wytrzymałych mebli tarasowych. Meble ogrodowe wykonane z tego materiału mają różne wymagania konserwacyjne w zależności od rodzaju drewna. Na przykład drewno akacjowe jest popularnym wyborem, ale nie jest tak odporne na warunki atmosferyczne jak drewno tekowe.

Plastikowe meble ogrodowe mogą nie pasować do każdej estetyki, ale zdecydowanie są odpowiedzią na pytanie, jakie meble ogrodowe są najtrwalsze? Plastik oferuje również dużą elastyczność w projektowaniu, ponieważ może być użyty do wykonania mebli w dowolnym kształcie, rozmiarze lub kolorze. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom każdego z tych uroczych materiałów.

 

Meble ogrodowe z wiecznie zielonej wikliny i rattanu

Polecamy do wystroju Twojego ogrodu meble z syntetycznego rattanu, który jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, łatwy do czyszczenia i przyjazny dla środowiska. W porównaniu z naturalną wikliną i rattanem, syntetyczna forma tego materiału jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać różnorodne warunki pogodowe, a jednocześnie być super łatwa w utrzymaniu i identyczna jak jej naturalny odpowiednik. Meble, które są wykonane z syntetycznej żywicy polietylenowej nie tylko świetnie wyglądają, ale także oferują wiele korzyści. Tego typu meble rattanowe można na przykład przechowywać na słońcu lub w wilgotnych warunkach bez obawy, że ulegną zniszczeniu. 

Wiklina syntetyczna podobnie rattan syntetyczny jest odporna na blaknięcie, łatwa w czyszczeniu i lekka, co jest idealnym połączeniem, jeśli mieszkasz w miejscu o niewielkim natężeniu wiatru. Wiklina syntetyczna w każdych warunkach pogodowych to najlepszy materiał na sofy ogrodowe lub zestawy wypoczynkowe, a także stylowe akcesoria zewnętrzne, takie jak urocze latarnie lub kosze, ze względu na jej naturalnie wyglądający splot i kolor.

*Pielęgnacja i konserwacja: odkurzaj regularnie meble ogrodowe z rattanu, używając nasadki szczotki do usuwania kurzu ze szczelin i wycieraj je delikatnym mydłem na bazie oleju.

wicker and rattan garden furniture

 

Eleganckie drewniane meble ogrodowe

Nic na to nie poradzimy, że zakochaliśmy się po uszy w drewnianych meblach ogrodowych. Doceniane za ponadczasowe piękno drewniane meble ogrodowe to popularny element, który można zobaczyć w ogrodach na całym świecie. Drewniane meble ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chcesz cieszyć się nimi przez wiele lat. Idealne drewno do mebli ogrodowych to takie, które może wytrzymać działanie słońca i deszczu. 

Drewno iglaste, takie jak sosna i cedr, jest popularne, ale musi być regularnie poddawane obróbce ciśnieniowej i konserwowane. Z drugiej strony drewno liściaste jest lepszym wyborem na przykład do budowy leżaków ogrodowych, komplety ogrodowe z tego materiału są również świetnym pomysłem. Ze względu na wysoką zawartość naturalnego oleju, który sprawia, że jest wodoodporny, tek jest jednym z najlepszych wyborów. Gdy drewniane meble ogrodowe nie są używane, zalecamy ich ochronę przed deszczem lub słońcem poprzez odpowiednie przechowywanie lub używanie pokrowców na meble ogrodowe, niezależnie od tego, jak wytrzymałe jest dane drewno, aby mieć pewność, że będzie wyglądało jak nowe przez długi czas.

*Pielęgnacja i konserwacja: aby chronić drewniane meble ogrodowe przed działaniem warunków atmosferycznych, wystarczy regularnie nakładać cienką warstwę oleju lub wosku i czyścić je wodą z mydłem.

wooder garden furniture

 

Czy metalowe meble tarasowe są najlepszym wyborem?

Metalowe meble tarasowe są niezwykle trwałe i mogą być używane przez wiele lat. Niektóre metale bardziej nadają się do budowa mebli ogrodowych niż inne, w zależności od klimatu i regularnego użytkowania. Malowana proszkowo stal nierdzewna jest na przykład bardziej odporna na promieniowanie UV niż żelazo. Ale jeśli mieszkasz w wietrznej okolicy i chcesz stworzyć przytulną, kawiarnianą atmosferę w ogrodzie, solidny zestaw bistro z kutego żelaza może być dobrym rozwiązaniem.

Metal jest doskonałym wyborem do budowy trwałych mebli tarasowych, jednak ma pewne wady. Konieczne będzie sprawdzenie idealnej wagi mebli ogrodowych, która nie powinna być zbyt duża (na przykład, jeśli są wykonane z kutego żelaza). Lekkie aluminium może być najlepszym materiałem. Inne metale, takie jak stal nierdzewna, są odporne na korozję i rdzę; materiał ten może być odpowiedzią na pytanie, jakie meble ogrodowe służą najdłużej.

*Pielęgnacja i konserwacja: jeśli zdecydujesz się na metalowe meble ogrodowe, wszystko, co musisz zrobić, to utrzymać je w czystości, wycierając je wodą i łagodnym środkiem myjącym na bieżąco.

metal garden furniture

 

Plastikowe meble ogrodowe: wyglądają jak nowe, sezon po sezonie

Plastikowe meble ogrodowe zyskują na popularności z właściwych powodów. Materiałem z którego wykonuje się plastikowe meble ogrodowe jest najczęściej polietyleu (PE), który jest zarówno mocny, jak i lekki. Ponieważ materiał występuje w szerokiej gamie wariantów, można go wykorzystać do wielu różnych wystrojów, od nowoczesnego po boho. 

Plastikowe meble ogrodowe są odporne na degradację i ciepło, więc nie musisz nic robić, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Jeśli na przykład wybierzesz krzesła plastikowe układane jedne na drugich, możesz je wygodnie przechowywać, gdy nie są używane.

*Pielęgnacja i konserwacja: wycieranie wodą ze środkiem czyszczącym od czasu do czasu sprawi, że Twoje plastikowe meble ogrodowe będą wyglądały jak nowe przez długi czas.

plastic garden furniture